Pre rozbehnutie podnikania nebol nikdy lepší čas. Pozor však na týchto 5 vecí, na ktoré by mali začínajúci podnikatelia myslieť

Začať podnikať je síce odvážny krok, ale práve v dnešnej dobe ekonomického rozmachu sú pre to naozaj optimálne podmienky. Prv, ako sa do podnikania vrhnete, by ste si mali položiť niekoľko otázok a veľmi dobre zvážiť odpovede na ne. V nasledujúcom článku rozoberáme 5 najdôležitejších vecí, na ktoré by mal každý začínajúci podnikateľ myslieť.

5 najdôležitejších vecí, na ktoré by mal každý začínajúci podnikateľ myslieť

5 najdôležitejších vecí, na ktoré by mal každý začínajúci podnikateľ myslieť

1. Prieskum trhu

Mať podnikateľský plán je síce chvályhodné, ale pamätajte na to, že niečo podobné má aj konkurencia. Alfa a omega je preto prieskum trhu a to tak z pozície budúceho podnikateľa, ako aj z pozície aktuálneho zákazníka. Trh musíte totiž spoznať z oboch strán.

Veľmi dôležitou súčasťou prieskumu trhu je zodpovedať si na otázky ohľadom šírky budúcich služieb, šírky sortimentu, možnej cenovej relácie, možnej ziskovej marže a spočítať si, či vôbec máte na to, aby ste so svojim podnikaním prenikli medzi konkurenciu, usadili sa na trhu a dosiahli zisk. Skrátka, myslite dopredu a spoznajte detailne prostredie, kam idete.

2. Právna forma podnikania

Aktuálne sú na Slovensku najpopulárnejšie dve formy podnikania a to živnosť alebo obchodná spoločnosť. V prípade živnosti si môžete uplatniť napríklad paušálne výdaje, ktoré fungujú tento rok už vo výhodnejšej forme.
Ak však nechcete neobmedzene ručiť a chcete vyzerať o niečo „serióznejšie“, lepšou voľbou je určite obchodná spoločnosť. Najčastejšie ide o spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá sa hodí prakticky pre všetky odvetvia a oblasti podnikania. Založenie „eseročky“ ale určite neriešte svojpomocne, za tých pár stoviek vám strata času a nervov určite nestojí.

3. Financovanie v začiatkoch

Neverili by ste, koľko začínajúcich podnikateľov nemá už od úvodu detailne premyslené financovanie. To je aj jeden z dôvodov, prečo po prvom roku podnikania končí väčšina projektov. Ako vraví klasik, cintoríny sú plné nedotiahnutých nápadov.

Nespoliehajte sa len na financovanie z budúcich ziskov alebo malé úspory. Začiatok podnikania si žiada viac financií a to aj preto, že výnosy nemusia prísť hneď. Ak nemáte dostatok vlastných zdrojov, nebojte sa vyskúšať ani pôžičky a úvery. Lepšie si požičať a splatiť, ako si nepožičať a pre nedostatok financií to o rok „zabaliť“!

4. Účtovníctvo a dane

Väčšina podnikateľov si s účtovníctvom a daňami ťažkú hlavu nerobí a to je chyba. Uznávame, že nie každý musí byť účtovník, ale orientovať sa aspoň v základoch je nevyhnutnosťou a to aj z pohľadu ekonomiky podnikania.
Inak sa totiž človek správa v podnikaní k peniazom vtedy, keď má prehľad o ich hodnote aj z pohľadu daňových výdavkov alebo efektívnosti. To, ak nevie na konci roka podnikateľ ani približne, aká vysoká bude jeho daň z príjmu alebo DPH, je varovným signálom. Strážte si svoje financie a zodpovednému narábaniu s nimi znalosti z oblasti daní určite pomôžu!

5. Legislatívne povinnosti viažuce sa k predmetu podnikania

Vrhnúť sa do biznisu so skvelým plánom a realizovať ho podľa svojich predstáv je jedna vec, avšak dodržať legislatívu a literu zákona vec druhá. Bohužiaľ, u nás na Slovensku, ešte stále tá dôležitejšia.
Ak si otvoríte napríklad prevádzku kaviarne alebo iný verejný priestor, dávajte veľký pozor najmä na hygienu. Pri podnikaní na licenciu dbajte na dodržiavanie všetkých zákonom stanovených podmienok. Pozor si dajte aj pri podnikaní s voľnými predmetmi činnosti, nakoľko tu môžu existovať iné povinnosti, dokonca aj menej známeho charakteru.

Na záver ešte jedna poznámka pod čiarou: Nie je našim cieľom vás od začiatku podnikania odradiť, to vôbec nie. Dôležité je uvedomiť si, že nejde len o nadšenie, „instragramové selfíčka“ alebo kúpu kávovaru do kancelárie. Podnikanie je zodpovedná činnosť a tak k tomu aj pristupujte. Radosť sa dostaví vtedy, ak sa dostaví aj úspech. No a ten, ten závisí nielen od šťastia, ale aj od toho, ako naň budete pripravení!

Komentáre